Zalecenia po wszczepieniu implantów zębowych 

Wszczepienie implantu zębowego to poważny zabieg, do którego należy odpowiednio się przygotować. Warto pamiętać o zaleceniach po, aby przyspieszyć gojenie się ran i nie dopuścić do rozwinięcia się stanu zapalnego. Zarówno przed, jak i po zabiegu, należy stosować się do zaleceń lekarza stomatologa, który przekaże całą listę zaleceń, dotyczących zasad higieny czy aktywności fizycznej po wszczepieniu implantów. Warto w tym czasie zadbać o dobrą kondycję jamy ustnej i całego organizmu, aby móc jak najszybciej korzystać z zalet implantów, takich jak piękny uśmiech i możliwość wygodnego przeżuwania jedzenia.

O czym pamiętać po wszczepieniu implantów?

Zalecenia po wszczepieniu implantów dotyczą głównie higieny, diety i aktywności fizycznej. Bezpośrednio po wszczepieniu implantów należy delikatnie, ale systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Wskazanie jest przepłukiwanie zębów specjalnym płynem do higieny jamy ustnej co najmniej 24 godziny po zabiegu. W trakcie pierwszej doby nie zaleca się natomiast szczotkowania zębów, co mogłoby doprowadzić do podrażnień. Zasinienie i opuchlizna to symptomy, które mogą pojawić się bezpośrednio po zabiegu i są one w pełni normalne. Aby złagodzić te objawy można przykładać w miejscu wszczepienia implantu okład z lodu, który z pewnością przyniesie ulgę. Można także zastosować specjalne okłady wielorazowego użytku dla pacjentów po zabiegach dentystycznych. Chłodne opatrunki pomagają w redukcji opuchlizny i zasinienia, co sprawia, że pacjent szybciej może wrócić do swoich codziennych czynności. Ważne jest także, aby podczas snu układać głowę nieco powyżej linii ciała – zapobiegnie to nagromadzeniu krwi i przyspieszy gojenie rozwierconych dziąseł. Jeśli lekarz zalecił przyjmowanie jakichkolwiek leków, w tym np. antybiotyków to należy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.

Czego nie robić po wszczepieniu implantów?

Po wszczepieniu implantów lepiej nie nagrzewać miejsca zabiegu – ograniczyć ekspozycję na słońce, a nawet nie spać na boku ani nie podtrzymywać policzków dłońmi. Najlepiej jest albo schładzać miejsca po zbiegu, a na pewno dodatkowo ich nie nagrzewać, co sprzyja rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Ważne jest, aby nie dotykać miejsca, w które został wszczepiony implant. Na rękach znajduje się bardzo dużo bakterii, a ich przeniesienie w okolicę rozwierconego miejsca może zakończyć się stanem zapalnym. Bakteryjne zapalenie tkanek wokół implantu objawia się zaczerwienieniem dziąseł i występowaniem krwawienia. Zakażenie może doprowadzić do ruchomości implantu, zaniku kości, a w skrajnych przypadkach nawet utraty implantu. Przez co najmniej tydzień od wykonania zabiegu nie wolno pić alkoholu ani palić papierosów i dotyczy to także papierosów elektronicznych, gdyż nikotyna uszkadza tkankę przyzębia. Przez co najmniej 2 godziny po zabiegu nie wolno spożywać żadnych pokarmów. Z kolei przez pierwsze 2 doby po zabiegu zaleca się, aby pacjent nie spożywał gorących dań trudnych do pogryzienia, a zamiast tego przygotował chłodne pokarmy w formie płynnej i półpłynnej. Przygotowując posiłki, należy unikać ostrych przypraw i produktów, które „kleją” się do zębów jak np. czekolada czy karmelowe cukierki. Nawet przez 7 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, dźwigania oraz schylania się.

Zastosowanie wszystkich zaleceń i unikanie niektórych czynności pozwala na szybkie zagojenie się ran po zabiegu i zyskanie trwałych implantów, ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©