Protetyka estetyczna do dział stomatologii, który zajmuje się rekonstrukcją różnej wielkości ubytków zębowych, które osłabiają budowę całej szczęki. Nie jest skierowana jedynie do osób starszych. Młodsze osoby również tracą zęby np. na skutek urazów i chorób. Odbudowa następuje poprzez specjalne protezy dopasowane do potrzeb i oczekiwań pacjenta. To bardzo ważne dla zachowania prawidłowego przebiegu gryzienia i żucia, a także prawidłowej mowy.
Leczenie protetyczne sprowadza się właściwie do wykonywania dopasowanych do zgryzu pacjenta uzupełnień. Odbudowują one tkanki zębów bądź je całkowicie zastępują. Uzupełnienia protetyczne mogą mieć formę ruchomą lub stalą. Pierwsze to popularne przed laty protezy, które w dowolnej chwili można z jamy ustnej wyciągnąć. Stosowane są w przypadku całkowitej utraty uzębienia lub utraty większości zębów.
Protetyczne uzupełnienia stałe to natomiast korony, mosty i wkłady koronowo-korzeniowe. Każdy przypadek jest oczywiście inny i wymaga indywidualnego podejścia. To lekarz jest odpowiedzialny za wybór najlepszego w danej sytuacji zabiegu protetycznego. Musi wziąć w tym przypadku pod uwagę m.in. wiek pacjenta, ilość braków czy jakość pozostałych zębów.
Dobrze dobrana i wykonana proteza pozwala na odtworzenie oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Umożliwia wyeliminowanie ryzyka rozwoju chorób jamy ustnej, a także poważnych problemów z jedzeniem czy mówieniem.
Ukruszony ząb lub jego wypadnięcie to nie jedyne wskazania do rozpoczęcia leczenia protetycznego. Wizyta u protetyka jest zalecana także w przypadku:
– braków w uzębieniu, które są skutkiem procesów starzenia,
– rozwoju chorób takich jak bezzębie szczęki lub żuchwy,
– niemożności odbudowania zębów poprzez standardowe leczenie zachowawcze,
– uszkodzenia dotychczasowej protezy zębowe,
– zgrzytania zębami,
– bólu stawu żuchwowo-skroniowego.
W przypadku protez zębowych nie ma ogólnych przeciwwskazań do ich stosowania. W leczeniu protetycznym jest do wyboru tak wiele metod, że mogą być one stosowane niemal u każdego. Poszczególne typy protez różnią się m.in. materiałem wykonania czy stopniem ingerencji w organizm. Dlatego da się je dobrać w przypadku pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi czy problemami z sercem. Ruchomych protez nie stosuje się na ogół u osób chorych na padaczkę. Trzeba też ustalić, czy pacjent nie ma uczulenia na dany materiał.
Leczenie protetyczne poprzedza oczywiście konsultacja. Lekarz ocenia wówczas stan zdrowia jamy ustnej i ustala plan działania. Czasem trzeba dodatkowo wykonać badanie RTG, wyleczyć próchnicę czy przeprowadzić leczenie chirurgiczne. Istotnym elementem jest pozbycie się złogów kamienia nazębnego i skorzystanie z higienizacji jamy ustnej.
Zapraszamy do naszej placówki w Łodzi – www.kjmedical.pl
Nie jest tajemnicą, że zdrowy i piękny uśmiech dodaje pewności siebie i wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki postępom w dziedzinie stomatologii, możemy dziś korzystać z rozwiązań, które nie tylko przywracają funkcjonalność zębów, ale także dbają o ich estetyczny wygląd. Zapraszamy do poznania oferty naszego gabinetu w Łodzi, specjalizującego się w protetyce estetycznej.
Protetyka estetyczna to dziedzina stomatologii, która skupia się na odbudowie brakujących lub uszkodzonych zębów z naciskiem na ich naturalny i atrakcyjny wygląd. Stawia ona nie tylko na funkcjonalność, ale przede wszystkim na estetykę – tak, aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem.
Nie czekaj, aby zrealizować marzenie o pięknym uśmiechu. Wybierz Protetyka Estetyczna Łódź i pozwól, abyśmy przeprowadzili Cię przez proces odzyskiwania nieskazitelnej estetyki Twojego uzębienia. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację i rozpocząć drogę do idealnego uśmiechu.