Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów w przypadku stomatologii estetycznej. Osoby, które mają ładne i białe zęby, są uważane za zdrowe i bardzo atrakcyjne. Niestety w praktyce mało kto jest zadowolony ze swojego naturalnego koloru szkliwa. Przebarwienia na zębach tworzą się z wielu powodów. Odpowiedzialne są za to m.in. predyspozycje genetyczne czy nieprawidłowy rozwój uzębienia. Nie pomaga palenie papierosów czy spożywanie produktów zawierających substancje silnie barwiące. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest właśnie zabieg wybielania zębów.
Wybielanie zębów polega na rozpadzie nadtlenku wodoru i penetracji wolnych rodników do szkliwa oraz do wewnątrz przebarwionej zębiny. Następuje potem utlenienie przebarwień. Zęby stają się w efekcie jaśniejsze. Wybielanie przeprowadzane pod kontrolą lekarza nie prowadzi do osłabienia struktury tkanek twardych zębów.
Są dwie podstawowe metody wybielania zębów – metoda gabinetowa i domowa (nakładkowa). Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody działania, która jest dostosowana do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Na samym początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Trzeba również zbadać stan zdrowia jamy ustnej pacjenta. Dopiero potem można wybrać metodę wybielania.
W celu utrzymania efektów wybielania zębów należy co najmniej raz na 6 miesięcy kontrolować stan swojego uzębienia. Pamiętać trzeba również o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Należy także zminimalizować spożycie płynów oraz pokarmów, które zawierają barwniki.
Podstawowe wskazania do wykonania zabiegu wybielania zębów to:
Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu wybielania zębów. Są to:
Wybielanie zębów to popularny zabieg kosmetyczny, który ma na celu poprawę estetyki uśmiechu. Oferujemy kilka metod wybielania, które dostosowujemy do indywidualnych potrzeb pacjentów:
Zabieg nie zawsze może być przeprowadzony, dlatego stomatolog na początku robi wywiad i bada jamę ustną. Warto skorzystać w tym przypadku z usług specjalisty, gdyż zmiany na zębach często nie są widoczne gołym okiem i można je ocenić dopiero po wykonaniu odpowiednich badań. Przed rozpoczęciem wybielania trzeba wykonać także higienizację, a więc skaling i piaskowanie.