Periodontolog łódź – stomatologia

Periodontologia

Periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i dziąseł. Wszystkie stany zapalne, dolegliwości dotyczące błony śluzowej jamy ustnej czy obszarów okołozębowych znajdują się w zakresie zainteresowania periodontologów.

Periodontologia obejmuje także kwestie związane z higieną zębów i jamy ustnej. Odpowiednia profilaktyka jest bardzo ważna dla uniknięcia dolegliwości natury periodontologicznej. Periodontologia zajmuje się ponadto aspektami estetycznymi uzębienia.

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Periodontologia to jedna z młodszych specjalności stomatologicznych. Zabiegi periodontologiczne pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie chorobom przyzębia. Umożliwiają korektę różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie dziąseł, kości czy błony śluzowej przedsionka jamy ustnej.

Leczenie perdiotontologiczne to m.in. skaling polegający na usuwaniu kamienia nazębnego czy piaskowanie – zabieg uzupełniający odbywający się z użyciem piaskarki. Periodentolodzy wykonują poza tym kiertaż zamknięty, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń i stanów zapalnych z korzeni zęba. Z kolei kiertaż otwarty to zabieg, który polega na nacięciu dziąsła tak, aby móc dokładnie oczyścić korzeń zębowy. Dziąsło wymaga później oczywiście szycia.

Leczenie periodontologiczne obejmować może także przeszczep kości i przeszczep dziąseł. Wykonuje się je w przypadku bardzo zaawansowanych chorób przyzębia. W ten sposób można uratować zęby przed całkowitym wypadnięciem.

Wskazania do leczenia periodontologicznego

Do periodontologa warto się wybrać w przypadku pojawienia się takich objawów jak:

  • nadwrażliwość zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • odsłonięte szyjki zębowe,
  • suchość jamy ustnej,
  • pojawiające się regularnie afty i owrzodzenia,
  • krwawienie dziąseł i ich obrzęki,
  • ruchomość zębów.

Objawy te wskazują na to, że stan jamy ustnej do najlepszych niestety nie należy. Ignorowanie z pozoru błahych dolegliwości skończyć się może koniecznością podjęcia bolesnego i kosztownego leczenia. Można tego uniknąć, szybko reagując na pierwsze niepokojące symptomy.

Przeciwwskazania do leczenia periodontologicznego

Pierwsza faza leczenia periodontologicznego to higienizacja – usunięcie osadów i kamienia nazębnego. Bez utrzymania odpowiedniej higieny nie można przejść do kolejnej fazy działania. Dlatego podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia jest niezdolność utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Często wynika to z niepełnosprawności umysłowej lub fizycznej. Wówczas przeprowadzić można tzw. paliatywne leczenie perdiodontologiczne. Z kolei przeciwwskazaniami do chirurgicznego leczenia periodontologicznego mogą być choroby wpływające na gojenie np. schorzenia krwi czy cukrzyca.

Jak przygotować się do leczenia periodontologicznego?

W zasadzie przygotowanie do dalszego leczenia periodontologicznego polega na prawidłowej higienie jamy ustnej. Bez tego trudno jest myśleć o sukcesie. Pacjenci muszą zdawać sobie z tego sprawę, jak duże znaczenie mają działania profilaktyczne.

Zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi – kjmedical.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone ©