Chirurgia szczękowa to dział stomatologii zajmujący się dolegliwościami i schorzeniami, które wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań. Polega na przeprowadzaniu poważnych operacji, których celem jest zniwelowanie uszkodzeń czaszki w części dolnej i zgryzu.
Chirurgia szczękowa dotyczy także pacjentów po poważnych wypadkach. W praktyce zakres zabiegów i operacji wykonywanych w ramach chirurgii szczękowej jest bardzo szeroki. Cześć z nich obejmuje nie tylko jamę ustną, ale i twarz czy szyję pacjenta.
Wiele osób myli pojęcia chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa. Chirurgia stomatologiczna zazwyczaj ogranicza się do usuwania zębów i zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Jednak bardziej skomplikowane przypadki wymagają już interwencji chirurga szczękowego.
Chirurgia szczękowa jest specjalizacją medyczną. Zajmuje się leczeniem tkanek miękkich oraz kości części twarzowej czaszki i szyi. Leczy wady wrodzone i naprawia skutki wypadków różnego rodzaju. W zakresie stomatologicznym chirurgia szczękowa na ogół ogranicza się do ekstrakcji chirurgicznej zębów.
Poza tym chirurgia szczękowa wykorzystywana bywa podczas wszczepiania implantów czy stabilizowania żuchwy. Chirurg szczękowy wykonuje poza tym resekcję wierzchołka korzenia, usuwanie korzeni czy transpozycję zębów. Są to zabiegi polegają na nacinaniu błony śluzowej i odsłanianiu kości. Wykonywane są zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym. Takie sytuacje zdarzają się często po wypadkach.
Podstawowymi wskazaniami do wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej są guzy, torbiele i zniekształcenia twarzy, które są efektem np. wypadków komunikacyjnych. Chirurg szczękowy może pomóc również w wyleczeniu stanu zapalnego kości, który pochodzi od zębów. Resekcja wierzchołka zęba wykonywana jest wówczas, gdy zmian okołowierzchołkowych nie można już wyleczyć. Czasem leczenie chirurgiczne jest wykonywane w sytuacji, gdy zgryz jest nieprawidłowy.
Na szczęście niewiele jest bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej poza nietolerancją na znieczulenie ogólne. Wówczas zastosować można jednak inne formy znieczulenia.
Istnieją też pewne przeciwwskazania, które wykluczają pewne zabiegi:
Dużo zależy od stanu psychicznego pacjenta. Wielu osobom chirurgia szczękowa kojarzy się z ogromnym bólem. Jednak wszystkie zabiegi odbywają się w znieczuleniu i bólu nie należy się obawiać.
Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie zdjęć RTG, a niekiedy również wykonanie badań krwi. Decyduje o tym lekarz. Na sam zabieg lepiej nie zgłaszać się na czczo.
Zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi – KjMedical