Jak dbać o zęby – 3 kroki

Uśmiech jest pięknem duszy.
Lailah Gifty Akita

Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Aby taki był, Twoje zęby muszą być przede wszystkim zdrowe. Osiągniesz to w trzech krokach – dzięki kompleksowej higienie jamy ustnej, regularnym wizytom u stomatologa i odpowiedniej diecie. Mamy dla Ciebie garść praktycznych zasad, które warto stosować codziennie.

Higiena jamy ustnej

Podstawą higieny jamy ustnej jest oczywiście mycie zębów. Ile powinno trwać szczotkowanie zębów? Około 3 minuty. Należy pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić wszystkie zęby, a na koniec oczyścić również język.

Jak często trzeba wymienić szczoteczkę do zębów? Zaleca się wymianę co około 3 miesiące, bowiem w tym czasie włosie szczoteczki odkształca się, a w efekcie nie da się nią dokładnie umyć zębów. Raz w tygodniu wyparz szczoteczkę w gorącej wodzie, aby zabić rozwijające się na niej bakterie.

Nie zapominaj o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Służy do tego nić dentystyczna. Dzięki niej usuniesz resztki pokarmu z trudnodostępnych miejsc. Na koniec użyj płynu do płukania jamy ustnej, która usuwa nie tylko nieprzyjemny zapach z ust, ale również zapobiega osadzanie się kamienia nazębnego.

Wizyty u stomatologa

Może się zdarzyć, że pomimo codziennej i bardzo dokładnie higieny jamy ustnej, w Twoich zębach rozwinie się próchnica. Dlatego należy regularnie kontrolować stan zdrowia zębów. Dorosłym zaleca się wizyty co pół roku, natomiast dzieciom nawet co trzy miesiące. Dlaczego? Ponieważ zęby maluchów są bardziej narażone na powstawanie próchnicy.

Dzięki regularnym wizytom Twój stomatolog jest w stanie wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie. To sprawia, że leczenie jest krótsze i nie sprawia pacjentowi dyskomfortu.

Zbilansowana dieta

Aby cieszyć się zdrowymi zębami, przede wszystkim należy pamiętać, aby Twoja codzienna dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie witaminy oraz mikro i makroskładniki. Produkty bogate w wapń i fosfor wzmacniają zęby. Wapń zawierają nie tylko produkty mleczne, ale również fasola, szpinak, płatki owsiane czy orzechy. Jeśli nie jesteś na diecie wegańskiej, włącz do swojej diety ryby, np. te z puszki, które zjada się razem z ośćmi. Z kolei fosfor znajdziesz w kaszach, ciemnym pieczywie czy migdałach.

Zróżnicowana i zbilansowana przyniesie same korzyści dla zdrowia, a jednocześnie będzie bardzo smaczna.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©