RTG zęba to popularne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystywane jest promieniowanie X (rentgenowskie). Pozwala na uwidocznienie stanu zębów, ich budowy, liczby kanałów korzeniowych itd. Przychodzi z pomocą w diagnostyce stanów zapalnych, a także chorób miazgi i przyzębia. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, które ze strony pacjenta nie wymaga szczególnego przygotowania. Można je bez obaw wykonywać nawet kilkanaście razy w roku.
Zapisz się ba badanie – REJESTRACJA ON-LINE
Na czym polega badanie RTG zęba?
Badanie radiologiczne zęba wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które wnika do organizmu i napotyka na swojej drodze przeszkody o zróżnicowanej gęstości, które w różnym stopniu absorbują promieniowanie. Powstaje w ten sposób obraz prześwietlonych tkanek.
Zdjęcie RTG pozwala na dostrzeżenie wielu szczegółów, które nie są widoczne w czasie standardowego badania stomatologicznego. Umożliwia znalezienie ubytków i sprawdzenie stanu uzębienia. Badanie to wykonywane w celu oceny nie tylko zębów, ale i tkanek obecnych w jamie ustnej czy kości żuchwy i szczęki. Na jego podstawie lekarz może podjąć decyzję odnośnie dalszego leczenia.
W stomatologii wykorzystuje się na co dzień kilka rodzajów zdjęć RTG. Zdjęcia punktowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do oceny stanu wybranych zębów. Są często wykonywane przy okazji leczenia kanałowego. Zdjęcia pantomograficzne służą z kolei do oceny stanu całej jamy ustnej, bo obejmują wszystkie zęby. Warto też wspomnieć o zdjęciach cefalometrycznych wykorzystywanych głównie w leczeniu ortodontycznym. Obejmują one nie tylko zęby, ale i kości czaszki czy zatoki.
Zdjęcia RTG zębów wykonywane są w różnym celu. Często tylko na ich podstawie możliwe jest zdiagnozowanie próchnicy. W ten sposób można wykryć patologiczne zmiany przy korzeniach czy rozpoznać tzw. zęby zatrzymane. Często stomatolodzy kierują pacjentów na wykonanie prześwietlenia przed rozpoczęciem leczenia. RTG jest zalecane również przed ekstrakcją zęba. Ponadto trudno jest sobie wyobrazić leczenie kanałowe bez wcześniejszego wykonania zdjęcia rentgenowskiego.
Badanie RTG nie jest szkodliwe, ale nie należy wykonywać go zbyt często. Są też pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie zaleca się go kobietom w ciąży, gdyż promieniowanie X nawet w niewielkiej dawce może zaszkodzić płodowi. Zdjęć RTG nie powinno się także wykonywać w czasie miesiączki czy u dzieci poniżej piątego roku życia.
Rentgen zębów to badanie szybkie i bezbolesne. Nie wymaga od pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować leki i wykonywać codzienne aktywności. Przed wykonaniem zdjęcia trzeba jednak zazwyczaj zdjąć wszystkie kolczyki czy spinki z obrębu głowy. Jest to ważne dla jakości zdjęcia RTG zęba. Osobę wykonująca badanie należy poinformować o ewentualnych protezach zębowych. Obecne w nich części metalowe mogą bowiem rzutować na obraz RTG.
Zapraszamy do naszych placówek stomatologicznych w Łodzi – kjmedical.pl