Ortodoncja – Łódź

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem nieregularności położenia zębów czy nieprawidłowości zgryzu. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie prawidłowych stosunków międzyzębowych w obrębie jednego łuku oraz łuków względem siebie. Stosowanie aparatu ortodontycznego pozwala na uzyskanie ładnego uśmiechu. Przy okazji przywraca odpowiednie proporcje między dolnym i środkowym odcinkiem twarzy. W zasadzie nie ma ograniczeń wiekowych dla pacjentów, którzy chcą rozpocząć leczenie ortodontyczne.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Standardowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku podstawowych etapów. Na pierwszej wizycie tworzone są wyciski, na podstawie których można przygotować modele gipsowe szczęki i żuchwy. Konieczne jest wykonanie specjalistycznego zdjęcia RTG. Dopiero na tej podstawie można stworzyć plan leczenia. Wiązać się ono może niekiedy z usuwaniem wybranym zębów.

Bardzo ważnym krokiem jest założenie separacji, a więc umieszczenie między zębami elastycznych gumek w celu ich rozsunięcia, gdy w planach jest założenie pierścieni. Podczas kolejnej wizyty można już założyć pacjentowi aparat stały. Kontrole są konieczne co kilka tygodni. Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu konieczne jest jeszcze tzw. leczenie retencyjne. Pacjent otrzymuje wówczas specjalny aparat retencyjny ruchomy lub stały. Stabilizuje on zęby po aktywnej fazie leczenia.

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jednak do ortodonty zazwyczaj trafiają dzieci w wieku od 8 do 16 lat.

Jakie są wskazania do leczenia ortodontycznego?

Wady w ukształtowaniu zębów można stwierdzić już u dzieci w wieku 2 lat, gdy pojawia się uzębienie mleczne. Wskazania do podjęcia leczenia ortodontycznego to w tym przypadku:

– asymetria w rysach twarzy dziecka,

– wady wymowy,

– oddychanie przez usta,

– szybka utrata zębów mlecznych,

– nieprawidłowe ułożenie zębów np. stłoczenia.

U osób dorosłych główne wskazania do leczenia ortodontycznego to:

– asymetryczny uśmiech,

– zgrzytanie zębami,

– ścieranie się zębów o siebie,

– stłoczenia zębów lub duże luki między nimi,

– planowane leczenie protetyczne.

Leczenie ortodontyczne – przeciwwskazania

Niestety nie każdy może się poddać leczeniu ortodontycznemu. Podstawowymi przeciwwskazaniami są:

– cukrzyca,

– choroby przyzębia i miazgi zęba,

– stany zapalne jamy ustnej,

– zaburzenia gospodarki hormonalnej,

– osłabienie układu odpornościowego.

W przypadku zębów mlecznych u dzieci zazwyczaj stosuje się aparatu ruchome zakładane na kilka godzin dziennie. U kobiet ciężarnych leczenie ortodontyczne nie jest zalecane, bo wiąże się z koniecznością częstego wykonywania zdjęć RTG.

Jak przygotować się do leczenia ortodontycznego?

Warto pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Aparat ortodontyczny zakłada się jedynie na zdrowe zęby, dlatego wcześniej trzeba udać się na przegląd i uzupełnić ewentualne ubytki.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©