Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy i najważniejszy krok na drodze do wyleczenia próchnicy i paradontozy. Odpowiednia higiena jamy ustnej jest konieczna do utrzymania zdrowych i ładnych zębów. Zadaniem zabiegów profilaktycznych jest głównie walka z płytką nazębną. Regularnie ich przeprowadzanie oraz codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł sprawiają, że można cieszyć się zdrowym i ładnym uśmiechem. Systematyczne badania kontrolne pozwalają z kolei na szybkie wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w jamie ustnej.
Podstawowe zabiegi profilaktyczne wykonywane u stomatologa powinny odbywać się co pół roku. Są to piaskowanie (usuwanie osadu), skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz fluoryzacja i lakowanie.
Piaskowanie to zabieg przeprowadzany z użyciem piaskarki. Na zębach mimo codziennej pielęgnacji tworzy się osad. Powstawać mogą także przebarwienia. Piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów pod ciśnieniem, które jest dla nich bezpieczne. Skaling to zabieg, który ma na celu z kolei usunięcie kamienia nazębnego z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest w 100% bezpieczny. Pozwala zadbać o kondycję zębów i przeciwdziała próchnicy. Dodatkowo skutecznie eliminuje problem nieprzyjemnego zapachu z ust. Odpowiadają za niego bakterie nagromadzone w kamieniu nazębnym.
Fluoryzacja (lakierowanie) polega z kolei na pokrywaniu zębów specjalnym preparatem z dużą zawartością fluoru i wapnia. Pozwala to zabezpieczyć uzębienie przed próchnicą. Lakowanie z kolei przeprowadzane jest zazwyczaj u dzieci. To zabieg, który polega na uzupełnianiu szczelin w zębach, także zdrowych.
Higienizacji zębów należy poddawać się regularnie, najlepiej dwa razy w roku. Osad szczególnie mocno osadza się na zębach osób, które często piją kawę i herbatę, palą papierosy czy stosują dietę niezbyt bogatą w składniki mineralne. Higienizacja jest konieczna przed wybielaniem zębów metodą gabinetową.
Podstawowe wskazania do higienizacji jamy ustnej to:
– profilaktyka stomatologiczna,
– nagromadzenie się kamienia nazębnego,
– tworzenie się osadów na skutek palenia papierosów, a także picia kawy i herbaty,
– skłonność do próchnicy,
– leczenie ortodontyczne,
– wybielanie zębów.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do higienizacji zębów. Są to:
– pierwszy i trzeci trymestr ciąży,
– rozrusznik serca,
– osteoporoza,
– astma,
– opryszczka na ustach,
– głębokie kieszonki dziąsłowe,
– odklejanie siatkówki oka.
Do higienizacji zębów nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Zazwyczaj jest ona bezbolesna, chociaż skaling i piaskowanie u niektórych osób powodować mogą lekki dyskomfort. Pacjenci z nadwrażliwością w czasie usuwania kamienia mogą odczuwać delikatny ból. W szczególnych przypadkach dopuszcza się więc stosowanie znieczulenia miejscowego.