Endodoncja – leczenie kanałowe

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawą leczenia endodontycznego jest usunięcie zainfekowanej miazgi z kanałów i komory zębowej, a następnie ich opracowanie, odkażenie i wypełnienie odpowiednimi materiałami. Nowoczesne leczenie kanałowe jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Coraz częściej odbywa się z udziałem nowoczesnych mikroskopów zabiegowych.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne jest przeprowadzane wówczas, gdy doszło do zapalenia bądź martwicy miazgi zęba. Zabieg polega na jej usunięciu z części koronowej i kanałów korzeniowych. W efekcie ząb przestaje boleć i staje się niewrażliwy np. na wahania temperatury. Kanały zębowe po oczyszczeniu są wypełniane szczelnie gutaperką, co zapobiega ich ponownej infekcji. Ząb odzyskuje swoją pełną funkcjonalność. Pacjent może dalej żyć bez bólu.

Leczenie kanałowe może być pierwotne lub wtórne. Leczenie pierwotne jest wykonywane na zębie, który nie był wcześniej leczony w ten sposób. Z kolei leczenie wtórne (tzw. reendodoncja) jest przeprowadzane na zębie, który był już leczony kanałowo i nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów.

Czas potrzebny na wykonanie zabiegu uzależniony jest od liczby korzeni i kanałów zębowych. Zęby przednie mają na ogół jeden korzeń i jeden kanał. Podobnie jest w przypadku kłów. Także większość zębów przedtrzonowych ma po jednym korzeniu i kanale. Trzeba jednak pamiętać o tym, że często zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Zęby trzonowe mają trzy korzenie, a ilość kanałów może tutaj dochodzić nawet do pięciu.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie przypadków:

  • nieodwracalne zapalenie miazgi wynikające z nieleczonej próchnicy,
  • zęby, w których nie odnaleziono i nie wypełniono wszystkich kanałów,
  • zęby, w których kanały nie zostały w prawidłowy sposób opracowane,
  • zęby z widocznymi na zdjęciu RTG zmianami zapalnymi w obrębie wierzchołków korzeni,
  • obnażenie miazgi wynikające z urazu zęba,
  • zalecenia protetyczne przed wykonaniem mostu lub korony.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Na szczęście lista czynników, które wykluczają pacjenta z zabiegu leczenia kanałowego, jest krótka:

  • uczulenie na środek znieczulający,
  • zbyt rozległe uszkodzenia zęba (w tym przypadku leczenie endodontyczne nie ma sensu)
  • pierwszy trymestr ciąży (ostateczna decyzja należy do lekarza).

Jak należy przygotować się do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba się jednak przygotować na to, że zabieg potrwać może nawet 2-3 godziny. Wcześniej należy oczywiście dokładnie wyszczotkować zęby. Bezpośrednio przed leczeniem zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia. Trzeba zawsze wykonać zdjęcie RTG danego zęba lub zdjęcie pantomograficzne wszystkich zębów. Decyduje o tym zawsze lekarz przeprowadzający leczenie endodontyczne.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©