Ukruszenia i złamania zębów – przyczyny

Wśród problemów, z którym Pacjenci zgłaszają się do naszej kliniki są ukruszenia i złamania zębów. Do tego typu uszkodzeń dochodzi nie tylko w wyniku urazów mechanicznych, ale również samoistnie. Ukruszenia i złamania mogą dotyczyć wszystkich zębów, chociaż najczęściej Pacjenci zgłaszają się z uszkodzeniami zębów przednich z uwagi na estetykę.

Warto jednak pamiętać, aby udać się do lekarza stomatologii niezależnie od tego, który ząb ulegnie uszkodzeniu. Ukruszenie czy złamanie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, bowiem naraża miazgę zęba na bezpośrednie działanie bakterii, a w konsekwencji może wywołać stan zapalny. Ten natomiast może rozprzestrzenić się nawet po całym organizmie. Tym sposobem uszkodzenie zęba może rzutować na problemy zdrowotne pozornie niezwiązane z jamą ustną.

Na stan Twoich zębów przede wszystkim ma wpływ codzienna higiena jamy ustnej. Jej brak to pierwszy krok do samoistnych uszkodzeń zębów.

Dowiedz się, jakie jeszcze mogą być przyczyny ukruszenia i złamania zęba.

  • Próchnica – powoduje ona niszczenie tkanek twardych zęba. Jeśli ubytek będzie się powiększać, tkanka zęba będzie ulegać coraz większemu zniszczeniu, a w konsekwencji ząb ulegnie ukruszeniu, a nawet złamaniu.
  • Martwica – to sytuacja, gdy wnętrze zęba jest wypełnione obumarłymi tkankami. Ząb traci naturalną elastyczność, w konsekwencji jest bardziej podatny na uszkodzenia.
  • Kwasy – ukruszenia zębów mogą być spowodowane również za sprawą działania kwasów zawartych w pokarmach. Kwasy są bowiem przyczyną erozji szkliwa, czyli przewlekłego uszkodzenia twardych tkanek zębów.
  • Niedobór witamin i mikropierwiastków – witaminy (szczególnie D) oraz niektóre mikropierwiastki odpowiedzialne są za regulowanie poziomu wapnia w organizmie i gęstość zębiny. W efekcie zęby są bardziej narażone nie tylko na próchnicę, ale również uszkodzenia.

Do ukruszeń i złamań może dojść również w wyniku uszkodzeń mechanicznych i nie mamy na myśli jedynie wypadku. Na tego rodzaju uszkodzenia zębów narażeni są epileptycy, ale również osoby noszące biżuterię na języku, wardze czy policzkach.

Pamiętaj, aby z każdym przypadkiem ukruszenia czy złamania zęba zgłosić się do swojego stomatologa!

Wszelkie prawa zastrzeżone ©