Na czym polega autotransplantacja zęba?

Autotransplantacja zęba to zabieg, polegający na przeszczepieniu zdrowego zęba w inne miejsce. Tego rodzaju zabiegów dokonywano już w XVIII wieku. Wówczas pobierano zęby od biedaków, aby przeszczepić je zamożnym obywatelom. Proceder ten jednak szybko się zakończył, bo nie dość, że był rażąco nieetyczny, to jeszcze powodował rozprzestrzenianie się chorób. Nowe zęby nie spełniały również swojej funkcji ze względu na brak zgodności tkankowej. Obecnie stosuje się więc zabiegi autotransplantacji zębów, gdzie pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą zęba lub na znacznie szerszą skalę wszczepia się nowe implanty, które zapewniają naturalny i atrakcyjny efekt.

Jak wygląda zabieg autotransplantacji i po co się go wykonuje?

Tego rodzaju zabieg jest obecnie mniej powszechny niż wszczepianie implantów. Często stan uzębienia pacjenta nie pozwala na wykonanie autotransplantacji. Wówczas konieczne jest skorzystanie z implantów. Implantologia w Łodzi w klinice stomatologicznej KJ Medical to rozsądne rozwiązanie, które jest nie tylko bezpieczne, ale także zapewnia naturalny efekt. Wszczepienie implantu powinna poprzedzić konsultacja implantologiczna, podczas której lekarz przeprowadzi niezbędny wywiad. Wszczepianie implantów jest krótkim i bezpiecznym zabiegiem. Cały proces może potrwać jedynie pół godziny. Najpierw chirurg nacina dziąsło, delikatnie je rozsuwa i wywierca otwór na implant. Następnie wprowadza implant i zakłada szwy. Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy specjalnego mikroskopu, który zapewnia największą precyzję. Cały proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent szybko wraca do pełni sił. Po wszczepieniu implantu niezbędna jest jednak rekonwalescencja, o zasadach której poinformuje stomatolog. Zakłada ona m. in. spożywanie półpłynnego pokarmu, wyjątkową dbałość o higienę jamy ustnej, odstawienie papierosów oraz przyjmowanie zaleconych leków. Od przebiegu rekonwalescencji zależy tempo gojenia się tkanek. Po około 14 dniach następuje zwykle zdjęcie szwów i kontynuowanie leczenia według zaleceń.

Zabieg autotransplancji jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny. Stomatolog najpierw przygotowuje miejsce w którym ma zostać umieszczony ząb. Następnie przeszczepiany ząb zostaje pobrany i odpowiednio oczyszczony. Następnie ząb umieszcza się w zębodole i zabezpiecza szwami na najbliższe tygodnie. Do przeszczepienia nadają się zarówno zęby z rozwiniętym systemem korzeniowym jak i bez. Z reguły zabieg ten wykonuje się w określonych okolicznościach np. w wyniku poważnego wypadku, gdy dziecko ma poważną wadę zgryzu lub w wyniku zaawansowanej próchnicy.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Wszelkie prawa zastrzeżone ©