Implanty zębowe to często jedyne rozwiązanie, aby móc sprawnie przeżuwać pokarm i jednocześnie zachować naturalny kontur twarzy. Wszczepiane są z różnych powodów m.in. w przypadku konieczności długotrwałego i kosztownego leczenia zęba, które może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Implanty można wszczepiać praktycznie wszystkim pacjentom (z drobnymi wyjątkami jak ciąża czy wiek poniżej 17 lat), przy czym nie ma w tym przypadku górnej granicy wiekowej. Implanty stosuje się zarówno u młodych dorosłych, jak i seniorów. Jeśli rozważasz wszczepienie implantów warto wiedzieć jak krok po kroku wygląda cała procedura.
Wszczepienie implantów mimo, że jest zabiegiem mało inwazyjnym, to jednak wciąż jest to interwencja chirurgiczna, Aby proces wszczepienia przeszedł jak najlepiej należy dobrze przygotować się do całej procedury. Tylko pacjent ogólnie zdrowy i z ustabilizowanymi chorobami przewlekłymi może zdecydować się na zabieg wszczepienia implantów. Dlatego przed samym zabiegiem i na podstawie zebranego wywiadu konieczna może być konsultacja u kardiologia, diabetologa lub onkologa. Dentysta może także zlecić szeroką morfologię krwi.
Następnie wykonuje się badanie jamy ustnej i w razie konieczności podjęcie kompleksowego leczenia. Jednym z etapów jest także wykonanie zdjęcia radiologicznego kości i struktur, których lekarz nie jest w stanie ocenić naocznie. Obecnie wskazane jest jeszcze wykonanie badania CBCT, czyli stożkowej tomografii komputerowej, aby zaplanować dokładnie miejsce i tor wkręcenie implantu. Przed wszczepieniem implantu bardzo ważne jest również zadbanie o higienę jamy ustnej. Wskazane jest używanie dobrej jakości szczoteczki (najlepiej elektrycznej lub sonicznej), regularne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, a także nitkowanie zębów. To bardzo ważna część działania, aby po zabiegu zapobiec namnażaniu się bakterii utrudniających gojenie się ran i powodujących stany zapalne. Oprócz właściwej higieny niezbędne jest przejście profesjonalnych zabiegów – skalingu i piaskowania.
Konieczna może jeszcze okazać się konsultacja ortodontyczna, aby stworzyć idealne miejsce na wszczepienie implantu z założeniem korony. Niekiedy zęby mogą być osadzone zbyt ściśle w łuku, aby móc umieścić tam implant. Wszczepionego implantu nie da się już przesunąć, dlatego w momencie jego mocowania wszystkie zęby powinny znajdować się już na swoich docelowych miejscach. Przed wykonaniem implantu wykonuje się jeszcze symulację przyszłego uzębienia, a także podaje antybiotyk, który zapobiega ewentualnym miejscowym i ogólnym skutkom ubocznym.
Jeśli cały proces przygotowawczy przebiegł pomyślnie lekarz przystępuje do wszczepienia implantu według następujących kroków:
Cały zabieg wykonuje się pod mikroskopem, dzięki czemu lekarz może działać bardzo precyzyjnie. W okresie 2. tygodni po wszczepieniu implantu bardzo ważne jest dostosowanie się do zaleceń, w tym przestrzeganie diety, zachowanie higieny oraz przyjmowanie wskazanych leków.