Usunięcie zęba – jak postępować po zabiegu?

Ekstrakcja to zabieg polegający na usunięcia zęba. Wykonuje się ją najczęściej w sytuacji, gdy nie jest już możliwe wyleczenie zainfekowanego zęba, przy poważnej chorobie przyzębia lub aby przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Ekstrakcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, z użyciem sedacji lub pod narkozą.

Usuwanie zęba – jak postępować po zabiegu?

Konieczność usunięcia zęba to nie tylko kwestia samego zabiegu, ale również przestrzeganie pewnych zasad przez kolejne dni po ekstrakcji.

  • Przez dwie godziny po zabiegu nie należy jeść. Nie powinno się również danego dnia płukać jamy ustnej, więc zalecamy picie przez słomkę. Ostrożność należy zachować podczas mycia zębów. Przez kilka dni po zabiegu wykonuj zabiegi higieniczne bardzo delikatnie.
  • Jeśli wystąpi obrzęk, stosuj okłady chłodzące, a dolegliwości bólowe pomogą złagodzić ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Przez 5-6 godzin od zabiegu możesz zauważyć delikatne podkrwawianie, zaś podbarwienia śliny na czerwono mogą występować do doby po usunięciu zęba.
  • Dopóki całkowicie nie ustąpi znieczulenie, powstrzymaj się od spożywania gorących potraw i napojów. Zaburzenie czucia może spowodować, że poparzysz jamę ustną. Gorące jedzenie lub picie może również doprowadzić do utraty skrzepu.
  • Przez 5-7 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego (zarówno tego rodzaju pracy, jak i ćwiczeń fizycznych) oraz zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu. Musisz bowiem wiedzieć, że nikotyna zawarta w papierosach zaburza przepływ krwi, więc rana wolniej się goi.

Ważne jest nie tylko przestrzeganie ogólnych zaleceń, ale również wskazówek indywidualnych udzielonych przez stomatologa, np. dotyczących dawki i częstotliwości przyjmowania antybiotyku lub innych leków. Nie zapomnij również o wizycie kontrolnej.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©