Zęby to jeden z najważniejszych elementów, składających się na wizerunek człowieka. Zadbane zęby są synonimem zdrowia i atrakcyjności, zaniedbane z kolei kojarzą się z brakiem odpowiedniej higieny, złą dietą, używkami itp. Niestety zęby z natury mogą być słabe lub może dojść do ich uszkodzenia na skutek zdarzeń, takich jak na przykład wypadek, wówczas często koniecznym rozwiązaniem staje się wszczepienie implantów. Implant to śruba, która po wszczepieniu w kość szczęki pełni funkcję korzenia zęba. Wszczepianie implantów to obecnie jedne z częściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Implanty dają znakomite efekty, a ich użytkowania nie różni się wiele od korzystania z naturalnego uzębienia. Dostępne są różne rodzaje implantów i warto poznać ich rodzaje, aby być świadomym pacjentem na dentystycznym fotelu.
Obecnie implanty są bardzo nowoczesnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Implanty zębowe niezmiennie kojarzą się z trwałością i wysoką ceną za zabieg. Wszystko to jednak podyktowane jest rodzajem implantu, który zostanie wszczepiony. Chirurdzy wykorzystują obecnie około 20 różnych systemów implantologicznych różnych firm. Decydując się na implanty warto wybrać te jak najlepszej jakości, aby mogły posłużyć przez jak najdłuższy czas i stały się praktycznie nieodczuwalne podczas nieustannego użytkowania.
Zasadniczo w implantach wykorzystuje się dwa materiały – tytan lub tlenek cyrkonu. Pierwszy z nich zapewnia bardzo dużą wytrzymałość, ponadto jest znakomicie tolerowany przez organizm i tkankę kostną. Tytan jest idealną podporą dla koron, dzięki czemu stomatolodzy chętnie po niego sięgają. Materiał ten ma jednak jedną zasadniczą wadę – ma srebrzystoszary odcień. Z tego powodu bywa też odrzucany przez wielu pacjentów. Doskonałą alternatywą dla tytanu jest tlenek cyrkonu używany do wykonywania implantów ceramicznych. Są one odporne na ścieranie, korozję i duży nacisk. Implanty ceramiczne bardzo dobrze imitują naturalne uzębienie. Tego rodzaju implanty można również wykorzystywać u pacjentów uczulonych na tytan.
Kolejno można podzielić implanty ze względu na fazowość. Wyróżnia się te jedno i dwufazowe. Implanty jednofazowe zapewniają krótszy proces leczenia, bo umożliwiają nałożenie uzupełnienia protetycznego tuż po wszczepieniu implantu. Oznacza to, że pacjent od razu zyskuje „nowy” ząb. Z kolei zaś implanty dwufazowe wymagają dłuższego procesu leczenia ze względu na konieczność poczekania do zagojenia się tkanek. Cała procedura może więc potrwać zdecydowanie dłużej, ale jest częściej zalecana przez dentystów.
Wykorzystywane implanty mogą mieć 3 kształty – spirali, śruby lub cylindra. Z kolei rozmiary implantów mogą być bardzo różne. Kształt i wielkość implantu dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta.
Chociaż implanty kojarzą się z elementem uzębienia na stałe, to wyróżnia się jeszcze implanty czasowe. Jak nazwa wskazuje implanty stałe umieszcza się jako trwały element pod korony lub mosty z kolei czasowe implanty wszczepiane są najczęściej na potrzeby leczenia ortodontycznego.
W klinice stomatologicznej KJ Medical w Łodzi implantologia zajmuje bardzo istotne miejsce i jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. Rodzaj implantów dobierany jest każdorazowo do indywidualnego przypadku konkretnego pacjenta.