Czasem zdarza się tak, że uszkodzenie zęba jest na tyle rozległe, że wymaga jego odbudowy. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają na zachowanie estetyki uśmiechu i jednoczesne przywrócenie komfortu pacjenta. Odbudowa zęba, bez względu na wybraną metodę, zakłada utrzymanie zęba w zębodole i jednoczesną odbudowę korony, która pozwoli na swobodne gryzienie i żucie pokarmu. Odbudowa korony wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, jednak końcowy efekt warty jest wysiłku pacjenta i stomatologa. Dzięki odbudowie zęba na korzeniu, dzięki minimalizuje się ryzyko odrzutu, jak to może się zdarzyć np. podczas zakładania implantów. To najbardziej zbliżona do naturalnych rozwiązań metoda, przywracająca pacjentowi całkowitą funkcjonalność zęba.
Odbudowa zęba na korzeniu, jak sama nazwa wskazuje, polega na zachowaniu nieuszkodzonej części zęba znajdującej się na korzeniu i odbudowę jedynie części korony. Metoda ta, dzięki swojej neutralności, jest szczególnie dobrze znoszona przez pacjentów i zapewnia bardzo naturalny efekt. Jest kilka metod, za pomocą których można odbudować zęby w ten sposób,a należą do nich:
→ licówki,
→ wkład koronowo-korzeniowy,
→ korona protetyczna.
Atrakcyjnym rozwiązaniem są licówki, które pozwalają na uzyskanie pięknego, równego uzębienia bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego i długotrwałego oczekiwania na efekt. Licówki to bardzo cienkie nakładki, które są przyklejane do przedniej strony zębów. Wykonanie licówek jest bezbolesne i pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów, jest jednak dość kosztowne. Wkład koronowo-korzeniowy to wkład znajdujący się pomiędzy korzeniem a koroną, pozwalający na wypełnienie ubytku. Stosowany jest w przypadku konieczności wykonania niewielkiego uzupełnienia. Korona protetyczna stosowana jest po leczeniu obszernej próchnicy, złamaniu, widocznych przebarwieniach lub braku zęba. Dostępne są korony metalowe, cyrkonowe, pełnoceramiczne, porcelanowe na odbudowie metalowej, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Metoda odbudowy dobierana jest na podstawie stopnia zniszczenia zęba i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Każdy zabieg poprzedza wizyta, podczas której zbierany jest obszerny wywiad, a następnie, w zależności od wybranej metody obudowy zęba na korzeniu, stomatolog planuje kontynuację leczenia podczas kolejnych wizyt.
Wskazań do zabiegu jest co najmniej kilka. Warto przy tym wziąć pod uwagę stan zęba, który trzeba będzie odbudować, indywidualne cechy uzębienia pacjenta, oczekiwany efekt i możliwości finansowe. Wśród najczęstszych powodów odbudowy zęba na korzeniu znajdują się: