Podstawowym zabiegiem higienicznym związanym z zębami jest oczywiście ich szczotkowanie. Dzięki niemu usuwasz płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z powierzchni zębów.
Jak często należy myć zęby? Co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem), a jeśli to możliwe nawet po każdym posiłku. Nie zapomnij o zabiegach higienicznych towarzyszących szczotkowaniu zębów, czyli czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną lub specjalną szczoteczką i płukaniu jamy ustnej. Gumową stroną szczoteczki do zębów oczyścisz natomiast język.
Regularne szczotkowanie zębów przekłada się bezpośrednio na ich zdrowie i znacznie zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Wybór jest coraz większy, a nawet bardzo zaawansowane modele coraz bardziej dostępne.
Szczoteczka manualna
Najbardziej dostępny i najtańszy rodzaj szczoteczek do zębów to modele manualne. Są kompaktowe, więc zmieszczą się do każdej kosmetyczki, a także nie wymagają baterii, więc nie ma ryzyka, że nagle się rozładują. Należy jednak pamiętać, że każdy, kto używa szczoteczki manualnej, powinien nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby, aby całkowicie usunąć płytkę bakteryjną i resztki pokarmu.
Wybierając szczoteczkę manualną zwróć uwagę na twardość włosia (miękkie, średnie lub twarde), elastyczność i profilowanie główki.
Szczoteczka z miękkim włosiem przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci, dla osób z nadwrażliwością zębów lub po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej. Szczoteczka ze średnio twardym włosiem jest dla osób, które nie mają problemów z uzębieniem, natomiast szczoteczka z twardym włosiem zalecana jest dla osób, które zmagają się z odkładaniem się płytki nazębnej oraz osadów.
Szczoteczka manualna powinna być elastyczna oraz mieć wyprofilowaną główkę, aby włosie dotarło nawet do ostatnich zębów trzonowych.
Szczoteczka elektryczna
Szczoteczka elektryczna do pracy wymaga zasilania bateriami. Posiada charakterystyczną okrągłą główkę, która wykonuje jednocześnie ruchy pulsacyjne oraz rotacyjne. Kształt główki pozwala na objęcie przez końcówkę myjącą zęba i usunięcie z niego osadu oraz resztek pokarmu. Niektóre modele posiadają wbudowany timer, dzięki czemu nie musisz pilnować czasu mycia zębów. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości, czy prawidłowo używają szczoteczki manualnej.
Szczoteczka soniczna
Coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne. Ich działanie polega na usuwaniu resztek pokarmu, osadu czy bakterii w oparciu o emisję fali dźwiękowych. Czy wiesz, że fale dźwiękowe są w stanie usunąć bakterie znajdujące się nawet w odległości do 4 milimetrów od włosia szczoteczki? To sprawia, że szczoteczka soniczna bardzo dokładnie czyści zęby oraz przestrzenie między nimi. Producenci szczoteczek sonicznych często oferują również możliwość dopasowania odpowiedniej końcówki myjącej w zależności od potrzeb konkretnej osoby.
Szczoteczka ultradźwiękowa
Szczoteczki ultradźwiękowe, podobnie jak soniczne, pracują w oparciu o emisję fali dźwiękowej. Różnica polega na zastosowanej częstotliwości. W przypadku szczoteczki ultradźwiękowej fale emitowane są w częstotliwości nawet do 1000 razy większej niż w przypadku szczoteczek sonicznych. Z pewnością ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze, jednak dostępność zdecydowanie mniejsza.
Szczoteczka jonowa
Szczoteczka jonowa czyści zęby za pomocą jonów wytwarzanych podczas pracy urządzenia. Jony sprawiają, że szczoteczka usuwa nie tylko płytkę nazębną i bakterie. Hamują również ich rozwój w jamie ustnej. Szczoteczka jonowa polecana jest szczególnie osobom, które mają problemy z nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej.
Ostateczna decyzja będzie oczywiście zależeć od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, aby regularnie wymieniać szczoteczkę (w przypadku szczoteczki manualnej) lub główkę (w przypadku szczoteczki elektrycznej/sonicznej/ultradźwiękowej/jonowej). Nawet najdroższa szczoteczka, w której włosie się zużyje, nie spełni swoich właściwości.