Wybielanie zębów to powszechna procedura, dzięki której można rozjaśnić je o nawet kilka tonów. To rozwiązanie dla osób, których zęby z natury mają ciemniejszy odcień i wszystkie inne sposoby na utrzymanie białego uśmiechu zawodzą. W przypadku naturalnej skłonności kości do lekko beżowego czy żółtego odcienia trudno jest samodzielnie zadbać o piękny, jasny uśmiech. To także najlepszy sposób na wybielenie powstających przebarwień. Po zabiegu, aby jak najdłużej utrzymać efekt wybielenia, warto stosować się do zaleceń dentysty przeprowadzającego całą procedurę.
Wybielanie to proces chemiczny, podczas którego nadtlenki, wykorzystywane w substancjach wybielających, ulegają rozpadowi i wnikają w szkliwo zębów. Pod ich wpływem zęby stają się zdecydowanie jaśniejsze. Proces nie zmniejsza jednak odporności zębów. Szkliwo, zębina, dziąsła i zastosowane wypełnienia pozostają nienaruszone. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wybielanie zębów sprawi, że staną się one słabsze. Otóż udowodniono, że w ramach procesu wybielania następuje reedukacja ubytków w zębach, zmniejsza się nadwrażliwość na zimno i ciepło, zwiększa się twardość szkliwa i poprawia ogólna kondycja oraz higiena jamy ustnej. Wiele osób zmiana koloru zębów na śnieżnobiały motywuje do częstszego szczotkowania i dbania o uzębienie. Jak więc widać zabieg wybielania zębów niesie ze sobą liczne profity.
Bezpośrednio po wybielaniu najlepiej jest zastosować tzw. „białą dietę”. W tym czasie należy unikać spożywania ciemnych produktów takich jak: czerwone wino, buraki, czekolada, kapusta czerwona, marchew, pomidory, czerwona papryka, ciemne sosy do mięsa, ketchup, gdyż produkty te i składniki z których powstały zawierają karoteny (pomarańczowoczerwone barwniki roślinne), które wpływają na ciemne zabarwienie produktów. Oprócz tego należy zdecydowanie wykluczyć z diety słodkie napoje gazowane, które wzbogacone są o kwasy silne działające na szkliwo. Zdecydowanie należy również ograniczyć palenie, aby substancje smoliste nie miały ułatwionego przenikania do szkliwa. Należy także bezwzględnie odstawić kawę i mocną herbatę.
Podczas białej diety wskazane jest spożywanie produktów „jasnych” i to dosłownie. Warto wówczas wprowadzić do menu jasne pieczywo, makaron, ryż, kalafiory, banany, biały ser, mleko, jogurty, korzeń pietruszki. Popularnymi daniami podczas białej diety jest np. zupa krem z białych warzyw, ryż z kawałkami kurczaka czy kalafior z sosem beszamelowym. Zaleca się stosowanie białej diety przez minimum 72h po zabiegu wybielania, ale tak naprawdę im dłużej ona potrwa, tym lepiej.
W zależności od diety i wielu innych czynników np. leczenia antybiotykami, kontaktu z tytoniem, naturalnych predyspozycji, zęby po pewnym czasie od wybielania mogą ponownie ciemnieć. Aby podtrzymać efekt wybielania, warto stosować specjalne pasty z dużą zawartością fluoru i szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie rano i wieczorem. Oprócz tego, warto także nitkować je przy pomocy specjalnej nici dentystycznej, gdyż to właśnie w przestrzeniach międzyzębowych pozostaje wiele awałków jedzenia, w których mogą rozwijać się bakterie. Dodatkowo można także stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zwalczają bakterie i zapewniają świeży oddech.