Higiena jamy ustnej to zagadnienie, które powinno być bliskie każdej osobie, nie tylko tym, będącym w trakcie leczenia stomatologicznego. Prawidłowa higiena pozwala ograniczyć wiele problemów i zachować piękny uśmiech na dłużej. Szczególnym czasem, kiedy należy mieć na uwadze jej zasady, jest noszenie aparatu ortodontycznego, zarówno stałego, jak i ruchomego. Leczenie aparatem jest zwykle długotrwałe, dlatego bardzo ważne jest, aby w jego trakcie nie doprowadzić do osłabienia zębów i dziąseł z powodu braku odpowiedniej higieny. A jak należy o nią zadbać, nosząc aparat?
Przed zdecydowaniem się na aparat ruchomy, jak i stały, niezbędne jest wyleczenie wszystkich zębów i przestrzeganie ogólnej higieny jamy ustnej. Przed leczeniem aparatem ortodontycznym stomatolog wykonuje skaling (usunięcie z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego) i piaskowanie (usuwanie osadów i przebarwień z trudno dostępnych miejsc). Ogólny dobry stan jamy ustnej i zębów jest warunkiem do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.
Noszenie zarówno ruchomego, jak i stałego aparatu ortodontycznego, wymaga zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. W pierwszym przypadku niezbędne jest dokładne mycie zębów dwa razy dziennie oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. W razie wystąpienia podrażnień w obrębie jamy ustnej, związanych z noszeniem aparatu, można wykonywać płukanki z szałwii i rumianku. Zdejmowany aparat należy po każdym wyjęciu z ust dokładnie umyć pastą do zębów i pod bieżącą wodą. Do czyszczenia aparatu warto kupić oddzielną szczoteczkę niż tę, używaną na co dzień do mycia zębów. Umyty aparat należy osuszyć i trzymać w specjalnym opakowaniu, które zapewnia cyrkulację powietrza.
W przypadku stałego aparatu ryzyko osadzania się płytki nazębnej jest zdecydowanie większe ze względu na obecność stale przymocowanych do powierzchni zębów elementów. Aby jak najlepiej zadbać o ich higienę w przypadku stałego aparatu należy zaopatrzyć się w szczoteczki ze specjalnie dobranym włosiem. Mają one zwykle 2 rodzaje włosia – dłuższe i krótsze. Dłuższe włosie znajduje się na obrzeżach szczoteczki zaś krótkie na środku, aby to pierwsze skutecznie czyściło powierzchnię zębów, a drugie oczyszczało sam aparat. Żeby czyszczenie było jeszcze skuteczniejsze, można kupić dedykowane szczoteczki jednopęczkowe, które posiadają specjalną główkę i odpowiednio długie włókno, które dociera nawet do najbardziej problematycznych miejsc oraz wrzeciona. Warto wybierać akcesoria do higieny, które są odpowiednio giętkie, dzięki czemu łatwiej dotrą w trudnodostępne miejsca. Osoby noszące aparat na stałe, mogą sprawdzić również działanie irygatorów, emitujących cienki, ale intensywny strumień wody, który skutecznie pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń nagromadzonych pod zamkami stałego aparatu.
Ruchomy aparat należy czyścić po każdym zdjęciu pod strumieniem wody i z wykorzystaniem pasty i szczoteczki. Stały aparat wymaga czyszczenia przy pomocy specjalnej nici dentystycznej dedykowanej do aparatów lub przy pomocy szczoteczek międzyzębowych, które pozwalają na usunięcie drobinek jedzenia, które utkwiły pomiędzy elementami aparatu i nie można ich usunąć przy pomocy tradycyjnej szczoteczki.