Ruchomy aparat ortodontyczny bywa także nazywany „zdejmowanym” lub „wyjmowanym” z racji na fakt, że w odróżnieniu od stałego aparatu ortodontycznego, osoba, która go nosi, może go zdejmować i zakładać w dowolnym momencie. Aby jednak aparat tego rodzaju działał skutecznie niezbędne jest stosowanie się do zaleceń ortodonty i noszenie go przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia i w nocy. Tego rodzaju aparat nie jest na stałe przytwierdzony do zębów, dlatego efekty uzyskane za jego pośrednictwem w dużej mierze zależą od systematyczności samego pacjenta. Czym jeszcze charakteryzuje się ruchomy aparat ortodontyczny?
Za pomocą ruchomego aparatu można skorygować małe i średnie wady. Dzięki niemu można skutecznie zniwelować np. przerwy między zębami czy nakierować ząb w pożądane miejsce. Za pomocą tego rodzaju aparatu można leczyć górny łuk zębów, dolny lub oba jednocześnie. Przy użyciu zdejmowanego aparatu nie da się jednak korygować wszystkich wad uzębienia, w przypadku tych bardziej zaawansowanych jak np. konieczność obrócenia zęba, czy znacznego jego przemieszczenia, konieczne będzie zastosowanie stałego aparatu. Zdejmowany aparat w przeciwieństwie do stałego nie jest mocowany bezpośrednio na zębach przy pomocy specjalnych zamków, ale na podniebieniu albo wyrostku zębodołowym żuchwy, w zależności od występującej u pacjenta wady. Możliwość zdejmowania aparatu niesie ze sobą liczne zalety. Dzięki temu można np. zdjąć go na czas posiłków (nie można jeść w aparacie ruchomym), wyjąć go w celu oczyszczenia i umycia, a także zdjąć na wypadek ważnych uroczystości czy spotkań, podczas których aparat mógłby powodować dyskomfort i gdy osoba, która go nosi niekoniecznie chce, aby inni o tym wiedzieli. Aby jednak leczenie mogło przynieść oczekiwane rezultaty niezbędna jest samodyscyplina pacjenta. Przyjmuje się, że ruchomy aparat powinien znajdować się na zębach średnio nawet przez 16 godzin dziennie.
Zwykle uważa się, że zdejmowany aparat na zęby przeznaczony jest głównie dla dzieci. Jest w tym wiele prawdy, gdyż tego rodzaju aparat świetnie nadaje się do korygowania niedoskonałości u młodszych pacjentów. Najczęściej aparaty ruchome stasowane są u dzieci, które mają zęby mleczne lub mieszane – kiedy występuje stopniowa wymiana zębów mlecznych na stałe. Zdarza się jednak również, że tego rodzaju rozwiązanie jest także proponowane dorosłym pacjentom. Jak już jednak zaznaczono, aparat ruchomy ma mniejszą siłę oddziaływania na żeby niż stały. Aparatów ruchomych nie stosuje się więc w bardziej skomplikowanych przypadkach u osób dorosłych. Jeśli już jednak ma nastąpić leczenie aparatem ruchomym u dorosłego to stosuje się jeden jego rodzaj – aparat nakładkowy, wykonany z bardzo cienkiego i gładkiego tworzywa przypominającego plastik.
Zaletami aparatu ruchomego jest duża skuteczność, wygoda użytkowania i niższe koszty w stosunku do stałego aparatu. Zdejmowane aparaty stosowane są już u naprawdę małych dzieci – zaledwie 4-latków, i wówczas wykazują się bardzo dużą skutecznością. Jeśli zauważysz u swojego dziecka nieprawidłowości umów je jak najszybciej w profesjonalnej klinice stomatologicznej jak np. KJ Medical, aby mogło rozpocząć noszenie aparatu. Noszenie aparatu u małych dzieci jak najbardziej ma sens, bo jest w stanie skorygować wady genetyczne i zniwelować wady w przypadku pojawienia się stałych zębów. Bez noszenia ruchomego aparatu w młodości, wady mogą się pogłębiać i być trudniejsze do wyleczenia w przyszłości.