Decyzja o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego w specjalistycznym gabinecie to dla wielu osób bardzo ważny krok. Aparat pozwala na zniwelowanie niedoskonałości, które bywają źródłem wstydu, ale także trudności z poprawną wymową, przygryzaniem policzków, nieprawidłowym żuciem pokarmów czy problemami w życiu społecznym. Często więc założenie aparatu ruchomego czy stałego to przełom rozpoczynający proces leczenia, którego skutki mogą pomóc w pozbyciu się wszystkich negatywnych emocji czy kompleksów. Jeśli już podejmiemy decyzję o leczeniu, warto mieć świadomość, jakie rodzaje aparatów są dostępne i jakie są wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań.
Aparaty ortodontyczne ruchome stosowane są w przypadku dzieci, które posiadają jeszcze mleczne zęby. Jak sama nazwa wskazuje, pacjent samodzielnie może go zdejmować i zakładać. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, zaleca się noszenie aparatu przez kilkanaście godzin w ciągu dnia i zakładanie na noc w trakcie snu. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku systematyczność noszenia aparatu, o którą bardzo trudno w przypadku dzieci.
Tego rodzaju aparat służy do korygowania niewielkich krzywizn zębów i wad zgryzu. Jego działanie jest ograniczone właśnie ze względu na możliwość zdejmowania. Aparat należy zdejmować także przed jedzeniem. Noszenie aparatu ruchomego może być wstępem do kontynuacji leczenia przy pomocy aparatu stałego. Zaletą tego rodzaju aparatu jest fakt, że pomaga on redukować zmiany już u małych dzieci, co ułatwia higienę uzębienia, a także pomaga w odsłonięciu miejsca dla kolejnych zębów, które dopiero wyrosną. Do ortodonty najlepiej jest udać się z dzieckiem w momencie, kiedy zaczną mu się wyżynać pierwsze stałe zęby.
Aparat ortodontyczny ruchomy może być wykorzystany również w przypadku osób dorosłych. Stosuje się go do tzw. retencji, czyli w celu podtrzymania efektów po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego.
Stały aparat ortodontyczny stosowany jest u osób dorosłych w praktycznie każdym wieku. Im młodszy jest pacjent, tym efektów można spodziewać się szybciej, niż w przypadku starszych osób, jednak w każdym wieku można osiągnąć zadowalające wyniki leczenia. Aby założyć stały aparat, konieczne jest najpierw wyleczenie wszystkich zębów. Dopiero po tym etapie można udać się na wizytę do ortodonty, który zaplanuje leczenie, określi możliwe do osiągnięcia efekty i dobierze odpowiedni aparat.
Zaletą aparatu stałego jest fakt, że działa na zęby z większą siłą niż ruchomy, dzięki czemu można za jego pomocą rozwiązywać bardziej zaawansowane problemy jak np. konieczność obrócenia zęba, a jego działanie nie jest uzależnione od współpracy pacjenta. Pacjent, który posiada aparat ortodontyczny stały powinien wyjątkowo zadbać o higienę jamy ustnej, gdyż pod elementami aparatu mogą pozostawać resztki jedzenia, które doprowadzają do rozwoju bakterii. Odpowiednie dbanie o zęby zalecane jest także już po zdjęciu aparatu, bo w wyniku jego noszenia może dojść do uszkodzenia szkliwa. Konieczna jest wówczas remineralizacja za pomocą specjalnych past do mycia zębów.
Aparat ortodontyczny to szansa zarówno dla młodszych, jak i starszych pacjentów na uzyskanie pięknego uśmiechu, pozbycie się problemów natury zdrowotnej, jak i poprawę pewności siebie. Proces leczenia i rodzaj aparatu warto pozostawić do wyboru specjaliście, który dobierze go na podstawie indywidualnych uwarunkowań konkretnego pacjenta.