Implanty zębowe często są tematem wielu dyskusji i wątpliwości pacjentów. Wokół implantów powstało dużo mitów i skojarzeń, które nie zawsze zachęcają do ich założenia. W rzeczywistości jest to jednak jedna z najlepszych metod na zapewnienie sobie mocnego i dobrze wyglądającego uzębienia. Implanty są bardzo trwałe, wygodne i wytrzymałe, dzięki czemu łatwo i szybko można się do nich przyzwyczaić i traktować praktycznie tak samo jak swoje naturalne zęby. Jeśli zastanawiasz się czy implanty są dla Ciebie to poznaj odpowiedzi na 7 najczęściej zadawanych pytań, związanych z implantami zębowymi.
Wszczepianie implantów jest całkowicie bezbolesne, bo stomatolog wykonuje je w znieczuleniu miejscowym. Nie ma więc możliwości, aby pacjent cokolwiek czuł. Zabieg sam w sobie może generować stres i być przyczyną słabszego samopoczucia, ale z pewnością nie wynika to z bólu. Lekarz, zanim przystąpi do zabiegu, aplikuje pacjentowi odpowiednią dawkę znieczulenia i sprawdza, czy prawidłowo zadziałało. Tylko dobrze znieczulony pacjent może mieć wszczepione implanty, co przekłada się także na komfort pracy lekarza podczas zabiegu.
Praktycznie każdy pacjent może mieć wszczepione implanty, jeśli zdecyduje się na tego rodzaju uzupełnienie. Mogą zaistnieć przeciwwskazania do wykonania samego zabiegu wszczepienia np. w postaci aktywnej infekcji lub ciąży czy połogu. Założenie implantów zawsze poprzedza konsultacja lekarska i szeroki wywiad, aby zapewnić pacjentowi maksimum bezpieczeństwa.
Jeśli pacjent będzie stosował wszystkie zalecenia lekarza i dbał o stan jamy ustnej, to implanty mogą mu posłużyć nawet do końca życia. Badania sugerują, że zwykle po 10. latach implanty w górnej szczęce w 90% pozostają w znakomitym stanie, zaś w dolnej w 95%, co jest świetnym wynikiem. Implanty są więc naprawdę bardzo trwałym rozwiązaniem.
Implanty powstają z materiałów biologicznych, które są bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm, dzięki czemu eliminuje się ryzyko odrzucenia. Tworzy się je m. in. z tytanu, stopu tytanu, tantalu, tlenku aluminium, cyrkonu i porcelany. Na implancie mocowana jest porcelanowa korona, która w finalnym efekcie do złudzenia przypomina prawdziwy ząb.
Po zabiegu wszczepienia implantów lekarz sugeruje pacjentowi, w jaki sposób o nie dbać. Oczywiście należy mieć na uwadze codzienną higienę jamy ustnej, w tym płukanie jej środkami antyseptycznymi oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej, a także regularne szczotkowanie. Oprócz tego należy co najmniej dwa razy do roku kontrolować implanty u dentysty i wykonywać skaling.
Implanty powinny zostać wymienione po okresie, na jaki udzielono na nie gwarancji. Zależy to od jakości zastosowanego materiału i sugerowanego stopnia zużycia przez pacjenta. Ważna jest także „eksploatacja” implantów przez pacjenta – im lepiej dba się o higienę jamy ustnej, tym dłużej można cieszyć się niezawodnością implantów.
Cena implantów różni się w poszczególnych klinikach i może wynosić od 1800 złotych do nawet 4000 złotych za pojedynczą tytanową śrubę. Wszystko zależy od materiału z których powstaną implanty, miejsca ich wszczepienia oraz kosztów pracy specjalisty. Do niezbędnych wydatków należy także doliczyć kwotę za późniejsze wizyty konsultacyjne i kontrolne.