Implanty zębowe często są tematem wielu dyskusji i wątpliwości pacjentów. Wokół implantów powstało dużo mitów i skojarzeń, które nie zawsze zachęcają do ich założenia. W rzeczywistości jest to jednak jedna z najlepszych metod na zapewnienie sobie mocnego i dobrze wyglądającego uzębienia. Implanty są bardzo trwałe, wygodne i wytrzymałe, dzięki czemu łatwo i szybko można się do nich przyzwyczaić i traktować praktycznie tak samo jak swoje naturalne zęby. Jeśli zastanawiasz się czy implanty są dla Ciebie to poznaj odpowiedzi na 7 najczęściej zadawanych pytań, związanych z implantami zębowymi.

  1. Czy założenie implantów boli?  

Wszczepianie implantów jest całkowicie bezbolesne, bo stomatolog wykonuje je w znieczuleniu miejscowym. Nie ma więc możliwości, aby pacjent cokolwiek czuł. Zabieg sam w sobie może generować stres i być przyczyną słabszego samopoczucia, ale z pewnością nie wynika to z bólu. Lekarz, zanim przystąpi do zabiegu, aplikuje pacjentowi odpowiednią dawkę znieczulenia i sprawdza, czy prawidłowo zadziałało. Tylko dobrze znieczulony pacjent może mieć wszczepione implanty, co przekłada się także na komfort pracy lekarza podczas zabiegu.

  • Czy każdy może mieć implanty?

Praktycznie każdy pacjent może mieć wszczepione implanty, jeśli zdecyduje się na tego rodzaju uzupełnienie. Mogą zaistnieć przeciwwskazania do wykonania samego zabiegu wszczepienia np. w postaci aktywnej infekcji lub ciąży czy połogu. Założenie implantów zawsze poprzedza konsultacja lekarska i szeroki wywiad, aby zapewnić pacjentowi maksimum bezpieczeństwa.

  • Czy implanty są naprawdę tak trwałe?

Jeśli pacjent będzie stosował wszystkie zalecenia lekarza i dbał o stan jamy ustnej, to implanty mogą mu posłużyć nawet do końca życia. Badania sugerują, że zwykle po 10. latach implanty w górnej szczęce w 90% pozostają w znakomitym stanie, zaś w dolnej w 95%, co jest świetnym wynikiem. Implanty są więc naprawdę bardzo trwałym rozwiązaniem.

  • Z czego powstają implanty?

Implanty powstają z materiałów biologicznych, które są bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm, dzięki czemu eliminuje się ryzyko odrzucenia. Tworzy się je m. in. z tytanu, stopu tytanu, tantalu, tlenku aluminium, cyrkonu i porcelany. Na implancie mocowana jest porcelanowa korona, która w finalnym efekcie do złudzenia przypomina prawdziwy ząb.

  • Jak dbać o implanty?

Po zabiegu wszczepienia implantów lekarz sugeruje pacjentowi, w jaki sposób o nie dbać. Oczywiście należy mieć na uwadze codzienną higienę jamy ustnej, w tym płukanie jej środkami antyseptycznymi oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej, a także regularne szczotkowanie. Oprócz tego należy co najmniej dwa razy do roku kontrolować implanty u dentysty i wykonywać skaling.

  • Czy implanty trzeba wymieniać?

Implanty powinny zostać wymienione po okresie, na jaki udzielono na nie gwarancji. Zależy to od jakości zastosowanego materiału i sugerowanego stopnia zużycia przez pacjenta. Ważna jest także „eksploatacja” implantów przez pacjenta – im lepiej dba się o higienę jamy ustnej, tym dłużej można cieszyć się niezawodnością implantów.

  • Ile kosztuje założenie implantów zębowych?

Cena implantów różni się w poszczególnych klinikach i może wynosić od 1800 złotych do nawet 4000 złotych za pojedynczą tytanową śrubę. Wszystko zależy od materiału z których powstaną implanty, miejsca ich wszczepienia oraz kosztów pracy specjalisty. Do niezbędnych wydatków należy także doliczyć kwotę za późniejsze wizyty konsultacyjne i kontrolne.

Wszelkie prawa zastrzeżone ©