Laseroterapia to nowoczesna odsłona stomatologii. Laser jest użytecznym urządzeniem diagnostycznym, zabiegowym oraz terapeutycznym. Urządzenia tego typu wykorzystują rożne długości fali i mają zróżnicowane zastosowania. Zazwyczaj stosowane są do badania jamy ustnej i diagnozowania zmian na błonie śluzowej. Służyć mogą także do biostymulacji laserowej, która jest wykorzystywana przy leczeniu szczękościsku. Laseroterapia skutecznie pobudza poza tym tkanki do regeneracji.
Lasery stomatologiczne bardzo często służą do leczenia chorób błon śluzowych jamy ustnej. Mowa tutaj o opryszczce, aftach i odleżynach protetycznych. Laser błyskawicznie likwiduje ból i przyspiesza proces gojenia. Może zredukować nadwrażliwość szyjek zębowych i zębiny. Doskonale sprawdza się w przypadku szczękościsku. Wykorzystywany jest podczas leczenia chorób stawu skroniowo-żuchwowego. Można przy jego pomocy złagodzić ból ostry i przewlekły. Stosowany jest po ekstrakcji zębów, bo przyspiesza gojenie ran.
Laseroterapia wykorzystywana jest także w przypadku chirurgii szczękowej. Przy pomocy lasera stomatologicznego można wykonywać precyzyjne i bezkrwawe cięcia. Laseroterapia znajduje ponadto zastosowanie podczas leczenia kanałowego zębów. Laser użyć można do dezynfekcji kanałów korzeniowych. Stomatologia zachowawcza lasery wykorzystuje do dezynfekcji ubytków przez założenie wypełnienia. Laseroterapia stosowana bywa również w przypadku stomatologii estetycznej.
Lasery są obecnie wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie nowoczesnej stomatologii. Lista wskazań do ich stosowania jest długa. Obejmuje takie zmiany patologiczne jak:
– bóle w stawach skroniowo-żuchwowych,
– stany zapalne miazgi, zatok, ślinianek czy zębodołu,
– choroby dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej,
– nerwobóle przynajmniej jednej gałęzi nerwu trójdzielnego,
– grzybice jamy ustnej,
– bóle będące efektem odsłoniętej zębiny,
– szczękościsk (odruchowy przykurcz mięśni),
– afty i opryszczki.
Niestety laseroterapia nie może być zastosowana w przypadku każdego pacjenta. Użycie laserów nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży, chorych na astmę czy osób z migrenowymi i przewlekłymi bólami głowy. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest poza tym obecność alkoholu lub narkotyków we krwi pacjenta.
Użycie laserów wiąże się z pewnym ryzykiem. Mowa tutaj o możliwości uszkodzenia wzroku. Dlatego należy bezwzględnie stosować w tym przypadku specjalne okulary ochronne. Dotyczy to zarówno pacjenta, jak i lekarza. Pomieszczenie, w którym odbywa się laseroterapia, powinno być odizolowane tak, aby przebywały w nim tylko dwie osoby. Pacjent podczas zabiegu powinien przyjąć wygodną dla siebie pozycję. Nie trzeba bać się natomiast dolegliwości bólowych i oparzeń. Laser stomatologiczny nie wytwarza ciepła.